Odpovědnost majitele auta: konec bodového systému?

I nejnovější aktivita skupiny "dopravních odborníků" je zase z říše dokonalých úřednických nesmyslů. Shodit odpovědnost policistů a státu za neschopnost vymáhat pokuty na majitele aut je proti všem myslitelným právním konstrukcím. Ale chápu, že se ozve spousta lidí, kterým se to bude líbit jako špiclování pomocí odposlechů a další podobné lahůdky. Chcete vědět, jak se bude obcházet zákon po této "novince"?

J. Chvojka

Odborníci se údajně shodují (například zde), že je potřeba nějakou zákonnou úpravou ztížit pachatelům dopravních přestupků možnost se vymlouvat na to, že auto řídila osoba blízká a že proti ní nemohou vypovídat. Kromě toho, že to je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, přináší nový nápad celou řadu problémů. 

Nabízím tři příklady, které jsou z mého nejbližšího okolí a které pěkně ilustrují, jak se bude novinka těžko uplatňovat tak, aby měla nějaký dopad. Vycházím z jednoduchého modelu: klíčovou motivací pro pachatele přestupků bude vždy snaha uchránit si své body. Pokutu budou ochotni zaplatit všichni, stejně jako jsou ochotni uplácet policisty.

Příklad 1: Auto mého otce

Můj otec je v invalidním důchodu, takže nemá řidičský průkaz. Má auto na leasing, používá ho můj kamarád, který místo něj leasing platí. Čili odpovědným majitelem bude leasingová společnost, odpovědným provozovatelem bude můj otec, bez řidičského průkazu, a jak znám mého kamarádda, některé radary ho na okruhu okolo Prahy určitě přistihnou při vyšší než povolené rychlosti. Dá tatínkovi peníze na pokutu a bude jezdit bez bodové penalizace.

Příklad 2: Firemní vůz

Já řídím firemní auto, body také ztrácet nechci. Takže špatná parkování, rychlost ve strahovském tunelu a další drobné přestupky mě budou stát pouze finanční hotovost, ale budu smět řídit.

Příklad 3: Kolega motorkář 

Můj kolega je po zranění na motorce invalida, jeho vůz řídí jeho slutečně osoba blízká. V případě pokuty  ukáže na dopravním inspektorátu svůj řidičský průkaz, který je pouze na motocykl, a jsem velmi zvědav, jak ho budou přesvědčovat, že se svým zraněním řídil neupravený automobil.

Nechci tím říci, že masivně porušuji dopravní předpisy, jenom poukazuji na reálný způsob, jak budou motoristé postupovat. Je to prostě jen další příklad toho, jak se věci nemají dělat. Policie má mít důvěru, schopnost okamžitě trestat pachatele přestupků, lidé mají repsketovat zákony. Vymýšlením nových pravidel a nových buzerací se to ale nestane.  Naopak to lidi vede k tomu, že hledají další a další díry. Pokud budou pravidla méně komplikovaná a pokud například soudci budou bráni jako autorita při jejich výkladu, bude potom snadné kohokoliv potrestat dle zásluhy.

Autor: Jiří Chvojka | čtvrtek 28.2.2008 18:40 | karma článku: 17,57 | přečteno: 1630x