Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ: Opravdu si z nás dělá Martin Roman dobrý den?

25. 11. 2008 17:08:04
Skoro se mi ani nechce věřit, že si to všichni v klidu necháte líbit. Já tedy rozhodně o dalších 10 procent na skryté dani, kterou nazývají složenkou za elektřinu, platit nehodlám. Nechci se také dívat, jak premiér a šéf největší státní firmy v klidu přiznávají manipulaci s cenami elektřiny a všichni regulátoři se jen přihlouple usmívají. Právní kroky a legální stížnosti nikam nevedly, asi bude potřeba změnit ve střetu s Martinem Romanem i vládou arzenál.
Ceny na PXE strme klesajiCeny na PXE strme klesajiBCPP
Lež ČEZ v přímém přenosu

Ještě před několika měsíci říkal šéf ČEZ, že ceny elektřiny táhne nahoru drahá ropa a ceny emisních povolenek. Stačí příklad, čtenáři si jich jistě najdou více: "Cena elektřiny je čistě funkcí ceny ropy a ceny emisních povolenek. Když poroste ropa, poroste elektřina a nikdo s tím nic neudělá." (Martin Roman, HN, 18.7. 2008).

Když se včera opět skokově zvýšila cena elektřiny, snažil se ČEZ ještě chválit, že jeho dceřiná společnost ČEZ Prodej nakoupila elektřinu výhodněji než ostatní dodavatelé a tedy bude zdražovat méně: "Zaprvé ČEZ Prodej nejspíš nakoupil elektrickou energii pro své zákazníky výhodněji.....Druhým faktorem nižších cen elektřiny ČEZ Prodej než konkurence je skutečnost, že s ohledem na finanční krizi, se ČEZ Prodej rozhodl vzdát podstatné části své prodejní marže...." (Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ, tisková zpráva z 24.11. 2008 ).

Takže si shrňme první část opakovaných lží z úst manažerů ČEZ. Když ropa prudce zdražovala, bylo zvýšení cen elektřiny nevyhnutelné. Jakmile klesla na třetinu, zvýšily se ceny elektřiny o 10 procent pro domácnosti a skoro o 15 procent pro podniky. A je to skoro jako za komunistů: Ano, my sice zdražujeme, ale podívejte se na ty ostatní kapitalisty, ti zdražují ještě více. Stejně je to s povolenkami emisí. Pokud je cena elektřiny čistě funkcí těchto dvou veličin, muselo by se zlevnit asi o 10 procent.

ČEZ Prodej se chválí, že si ukousl část ze své minimální marže, aby nemusel zdražovat tolik. Bohužel ČEZ, a.s. si jako výrobce elektřiny vlastněný ze 70 procent státem ze své obchodní přirážky v řádech desítek procent neukrojil nic a opět příští rok zvýší svůj zisk o další pěkné miliardy. Navíc argument o dobrém nákupu elektřiny na roky 2008 a 2009 rozhodně neobstojí, protože ceny na Pražské energetické burze PXE za poslední měsíc klesly pod úroveň roku 2007, kdy bylo diskutabilní obchodování v tomto segmentu zahájeno! Čili opět by měl regulátor nařídit snížení cen! Pokud ČEZ Prodej nakoupil špatně, ztrátu musí nést jeho vlastník, nikoliv odběratel.

 

Lži o spotřebě a tarify dodavatelů

Další oblíbenou nepravdou je skokový růst spotřeby elektrické energie. Sám ČEZ ale v prezentaci pro burzovní investory uvádí, že spotřeba proudu u nás roste konstantně o cca 2% ročně. České elektrárny ale zdaleka nejedou na 100 procent. Uhlené elektrárny vyrábějí na cca dvě třetiny svého výkonu, jaderná elektrárna Temelín byla loni odstavena na mnoho měsíců. Existuje tedy převis nabídky nad poptávkou, čili opět by ceny měly klesat.

Určitě lze složitými výpočty vyvracet mé argumenty, ale z čistě selského hlediska vzrostly za posledních 10 let ceny přibližně o 150 procent při růstu spotřeby o 20 procent. Už to je minimálně nepoměr. Zajímavé je také porovnání růstu cen elektrické energie a zvýšení čistého zisku společnosti ČEZ. Z něho vyplývá, že zdražení zvyšuje zisky pouze (skoro)monopolnímu výrobci, distributoři z toho profitují podstatně méně. Argumentují však výše uvedenými lživými tvrzeními také.

Tarify distribučních společností jsou rovněž záležitostí k prozkoumání příslušných úřadů: pokud se podrobně podíváte na nabídky ČEZ, eON a PRE, zjistíte, že řada tarifů znamená faktické zvýšení vašich složenek o několik desítek procent. Neexistuje taky kontrola, kolik porudu skutečně odeberete, protože v případě reklamací se prostě s dotyčnou firmou musíte soudit a dokázat, že máte pravdu. Elektroměr je jenom pomocný prostředek.

 

Manipuluje premiér s cenou proudu?

Kromě toho se za zvýšení pouhých 10 procent pochválila i vláda. Mirek Topolánek a Martin Říman prý zařídili, že cena nevzrostla o 20 procent, ale vystřelila nahoru jen polovičním tempem. Tady být akcinoářem ČEZ, tak tedy hodně zpozorním: zašli si premiér, ministr obchodu a Martin Roman na oběd, kde se přátelsky dohodli na ceně na příští rok? Něco ve stylu: "Martine, to by nás už spotřebitelé zabili, nějak to hezky zaokrouhlíme, třeba na 9,9 procenta, aby se neřeklo."

Pokud si takhle skutečně dohadují politici s byznysmeny ceny elektřiny, tak je to na pováženou ze dvou důvodů:

1. Ovlivňují hodnotu společnosti ČEZ a poškozují akcionáře. Podobně se asi manipulují ceny i na PXE a odpovědné orgány by proti tomu měly zakročit.

2. Cena elektřiny je stanovována zjevně pouze s ohledem na zisk ČEZ, nemá žádnou logickou oporu a rozdíl mezi 10procentním a 20procentním zvýšením ceny elektřiny je jenom výpočet na papíře. A regulační orgány -ÚOHS a Energetický regulační úřad - si jenom hrají na dozor. Pak byla i snaha našeho spotřebitelského sdružení (Spolek proti nemravným cenám elektřiny) stěžovat si u pana Peciny úplně marná. Asi i marná byla. Po čtyřech měsících od podání stížnosti na cenovou politiku ČEZ a monopolní chování této společnosti jsme zatím obrdželi pouze zápis z jednání, kde nám právník antimonopolního úřadu vysvětlil, že našimi argumenty se moc zabývat nebudou.

Co dál?

Nehodláme se s tím smířit, takže začneme s viditelnějšími a kontroverznějšími kroky. Proti cenám elektrické energie budeme demonstrovat a doufáme, že si vydobydeme alespoň takový mediální zájem jako "čerti" před budovou středočeského kraje. Kromě toho zahájíme masivní reklamní kampaň, kde budeme podobné lži lidem vysvětlovat, aby si uvědomili, co všechno a proč platí každý měsíc na složenkách. A doplníme to reklamním seriálem karikujícím vztahy šéfů ČEZ s politiky a dalšími významnými osobami.

Všechny naše kroky zveřejníme na našich stránkách a tomto blogu.

 


Autor: Jiří Chvojka | úterý 25.11.2008 17:08 | karma článku: 45.68 | přečteno: 7450x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 361 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 594 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.28 | Přečteno: 13714 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.13 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.21 | Přečteno: 1709 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2116
www.eru.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.